X

HIZLI ERİŞİM

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

ONLINE SINAV KURALLARI HK.

Eklenme Tarihi: 5 Kasım 2021

2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI ÇEVRİMİÇİ (ONLINE) GENEL SINAVDA UYULMASI ZORUNLU KURALLAR

LÜTFEN DİKKATLİ OKUYUNUZ

 1. Çevrimiçi (online) sınavlar Kurumsal Eğitim Yönetimi ve Planlama Sistemi (KEYPS) Güvenli Sınav Modülü üzerinden gerçekleştirilecektir.
 2. Çevrimiçi sınav oturumlarına sadece bilgisayarlar üzerinden erişim sağlanabilecektir. Cep telefonu, tablet, mobil cihazlar üzerinden sınav oturumlarına giriş yapılamayacaktır.
 3. Çevrimiçi sınav oturumlarına sadece Google Chrome tarayıcısı ile giriş yapılabilecektir. Diğer tarayıcılar (Explorer, Edge, Opera, Mozilla, Safari vs.) üzerinden kesinlikle giriş yapılmamalıdır.
 4. Çevrimiçi sınav uygulaması için kullanılacak bilgisayar tarayıcısının Google Chrome 81 ve üzeri bir versiyona sahip olması
 5. Çevrimiçi sınav uygulamasına giriş yapılmadan önce bilgisayarda bulunması muhtemel antivirüs programları devre dışı bırakılmalıdır.
 6. Sınav oturumunun başlangıç zamanını takip eden 10 dakika içerisinde çevrimiçi sınav uygulamasına giriş yapılabilecektir. Belirtilen süre içerisinde sınav oturumuna katılan öğrenciler için ek süre verilmeyecektir. Çevrimiçi sınav oturumları bütün öğrenciler için ilgili sınava yönelik olarak belirlenen süre zarfında tamamlanacaktır.
 7. Çevrimiçi sınav uygulamasının ilk 10 dakikasının ardından hiçbir öğrenci sınav oturumuna giriş yapamayacaktır.
 8. Sınav oturumundaki her soru sahip olduğu zorluk derecesi göz önüne alınarak, dersin sorumlu öğretim elemanı tarafından belirlenecek bir çözüm süresine sahip olacaktır. Sorular için belirlenen süreler sınav oturum ekranında öğrenci tarafından görülecektir. Belirlenen süre zarfında çözülmeyen sorular sistem tarafından otomatik olarak ilerletilecektir.
 9. Belirlenen süreden daha kısa bir sürede cevaplanan sorulardan arta kalan süre bir sonraki soruya eklenmeyecektir. Her soru kendine ait süre içerisinde çözülebilecektir.
 10. Sınav oturumunda, öğrenci veya sistem tarafından ilerletilmiş olan hiçbir soruya geri dönüş sağlanamayacaktır.
 11. Yanlış verilen cevapların doğru cevaplanmış sorulara herhangi bir etkisi olmayacaktır.
 12. Herhangi bir seçenek işaretlemesi yapılmayan veya cevap verilmeyen sorular boş bırakılmış olarak kabul
 13. Sınav oturumundaki sorulardan biri veya daha fazlası ile ilgili herhangi bir hata olduğu düşünülüyor ise rastgele bir seçenek işaretlenerek soru İlgili soruya ait itiraz, sınav bitimini takiben resmi bir dilekçe ile dersin sorumlu öğretim elemanına yapılmalıdır.
 14. Sınav oturumunda yer alan bütün soruların her hakkı Lokman Hekim Üniversitesi’ne aittir. Sınav sorularının tamamının veya bir kısmının Lokman Hekim Üniversitesi’nin yazılı izni olmadan; kopyalanması, fotoğrafının çekilmesi veya herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması ya da kullanılması vb. yasaktır. Bu yasağa uymadığı tespit edilen kişi veya kuruluşlar hakkında yasal işlemler başlatılacaktır.
 15. Beklenmedik bir durum ile karşılaşıldığında (elektrik, internet kesilmesi veya tarayıcıda problem oluşması vb.) çevrimiçi sınav oturumunda süreci takip eden Ortak Dersler Birimi KEYPS Koordinatörüne e-posta yoluyla bilgi verilmelidir. KEYPS Koordinatörüne yapılacak olan bildirimlerde, öğrenci adı-soyadı, öğrenci numarası, fakülte/bölüm/program adı ve yaşanılan problem açık bir şekilde
 16. KEYPS Koordinatörü tarafından yapılan log kayıt incelemelerinin uygun görülmesi halinde, dersin sorumlu öğretim elemanının onayı da alınarak öğrenciye ikinci bir oturum giriş hakkı verilebilecektir. Tekrar giriş hakkı verilen öğrenci sınavına kaldığı sorudan başlayarak belirtilen süre dahilinde devam
 17. Öğrenci mazeretleri doğrultusunda KEYPS Koordinatörü tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda her öğrenci için en fazla bir adet tekrar oturum giriş hakkı verilebilecektir.

 Hepinize sınavlarınızda üstün başarılar dileriz.

Sevgilerimizle,

Lokman Hekim Üniversitesi

 

Rektörlük Ortak Seçmeli Dersler Platformu KEYPS Koordinatörü

Dr. Öğr. Üyesi Açelya Erikçi

e-posta: acelya.erikci@lokmanhekim.edu.tr ortakdersler@lokmanhekim.edu.tr