X

Hızlı Erişim

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

ÜNİVERSİTEMİZ PERSONEL VE ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2020

Son günlerde Lokman Hekim Üniversitemiz öğrencileri arasında “Üniversitemizde eğitim gören uluslararası öğrencilerde Koronavirüs (2019-nCoV) enfeksiyonu (ateş, öksürük, nefes darlığı belirtileri ile görülmektedir) olduğuna” dair bilgilerin sosyal medya hesaplarında paylaşılmasından dolayı bu bilgilendirmenin yapılması zorunlu hale gelmiştir:

  1. Koronavirüs enfeksiyonuna karşı Üniversitemiz yetkilileri Sağlık Bakanlığı’nın yetkilileri ile yakın temas halinde çalışmakta ve her türlü bilgiyi paylaşmaktadır.
  2. Bu bağlamda, yurt dışından gelen ve “soğuk algınlığı” geçiren öğrencilerimizin hepsi Üniversitemiz yetkilileri tarafından Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi’ne yönlendirilmiş olup, “hiç birinde” Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) saptanmamıştır.
  3. Üniversitemiz bundan sonra da her türlü gelişmeyi dikkatlice takip edip gerekli önlemleri alacak, tüm personelimiz ve öğrencilerimiz gerek SMS gerekse e-posta yolu ile gelişmelerden aynı anda haberdar edilecektir.

 

Bu bağlamda sizleri hastalık ve korunma yolları hakkında da bilgilendirmek isteriz:

  • Koronavirüs (2019-nCoV) enfeksiyonu hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunmasından sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs bulaşabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.
  • Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler yeni Koronavirüs (2019-nCoV) için de geçerlidir.

Bu ilkeler aşağıda sıralanmıştır:

  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
  • Bugün için ülkemizde “sağlıklı kişilerin” maske kullanmasına gerek yoktur.
  • “Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan” kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

 

Bilgilerinize sunarız.

 

Saygılarımızla,

Lokman Hekim Üniversitesi