X

دسترسی سریع

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548
Ameliyathane Hizmetleri MENU

Sıkça Sorulan Sorular

Eklenme Tarihi: 7 May 2020

Ameliyathane hizmetleri teknikeri kimdir?

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Ameliyathane Hizmetleri programı, 2 yıllık eğitim veren aday öğrencilerin ilgi gösterdiği bir ön lisans programı. Bu programdan mezun olan öğrencilere Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri denir.

 

Ameliyathane hizmetleri teknikerinin görev kapsamı nelerdir?

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri, ameliyathanede kullanılan tüm cerrahi malzemelerin hazırlanmasını ve ameliyat sırasında kullanılmasını sağlar, ameliyat sırasında ameliyat ekibine yardımcı olmak, ameliyat sonrasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunu yapmaktan sorumludur.

     

Ameliyathane hizmetleri teknikerliği programında hangi dersler yer almaktadır?

2 yıllık Yürütülen programda uygulama ve teorik dersler pekiştirilerek verilmektedir. Temel Tıp Bilimleri dersleri, Cerrahi Hastalıklar BilgisiI-II, Ameliyathane Teknolojileri, Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon, Temel Sağlık Bilgisi gibi teorik derslerle birlikte Ameliyathane uygulamalarıI-II olarak da uygulama dersleri yer almaktadır. Ayrıca kişisel gelişimlerinizi tamamlayacak üniversitenin egzersiz ve zihinsel gelişim, diş çürükleri gibi ortak seçmeli dersler de yer almaktadır. Program; 90 AKTS zorunlu derslerden ve 30 AKTS seçmeli derslerden oluşmaktadır.

 

Ameliyathane hizmetleri teknikerliği programından mezun olan öğrenciler nerelerde çalışabilirler?

Ameliyathane Hizmetleri programından mezun olan öğrenciler; özel, devlet, üniversite hastanelerinin ameliyathane ünitelerinde çalışabilir.

 

Ameliyathane hizmetleri teknikerliği programından mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı(DGS) ile 4 yıllık bölümlere geçiş yapılabilir mi?

Ameliyathane Hizmetleri programından mezun olan öğrenciler; üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Sağlık Hizmetleri Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet, lisans bölümlerine DGS ile geçiş yapabilirler.

 

 

Lokman Hekim Üniversitesi Ameliyathane hizmetleri teknikerliği programının staj olanakları nelerdir?

Sağlığın da başkenti olması sebebiyle Ankara’ da bulunmanın avantajıyla, Üniversitemiz, öğrencilerine hem kendi bünyesindeki üç büyük Üniversite Hastanelerinde, hem de bağlantılı olduğu ve etkili bir biçimde aldığı dış paydaş destekleri aracılığı ile diğer kurumlardan farklı staj olanakları sunmaktadır. Program kapsamında yaz stajı da yer almaktadır.

      

Lokman Hekim Üniversitesi Ameliyathane hizmetleri teknikerliği programı yeterli akademik kadroya sahip midir?

Lokman Hekim Üniversitesi Ameliyathane hizmetleri programı ilgili alanlarında deneyimli öğretim elemanlarına sahiptir. Ayrıca, fiilen görev yapan güçlü bir misafir öğretim kadrosuna da sahiptir. Mevcut akademik kadromuz eğitime detaylarıyla hakim olan, eğitim kalitesinin iyileştirilmesi için çaba gösteren deneyimli bir kadrodur.

 

 

Ameliyathane hizmetleri teknikerliği programının özel bir koşulu var mıdır?

ÖSYM tarafından yapılan YKS sınav sonucuna göre ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar kayıt hakkı kazanmış olur. Özel bir koşul bulunmamaktadır.

    

 

Ameliyathane hizmetleri teknikerliği programının eğitim-öğretim dili nedir?

Eğitim-öğretim dili Türkçedir ve İngilizce hazırlık sınıfı bulunmamaktadır.

 

 

Ameliyathane hizmetleri teknikerliği programının yan dal seçenekleri var mıdır?

Ameliyathane hizmetleri programının yan dal seçenekleri için yoğun bir çalışma gerçekleştirilmektedir.