X

HIZLI ERİŞİM

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

LHÜ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ TOPLUM SAĞLIĞI STAJI TAMAMLANDI

Eklenme Tarihi: 15.08.2022

Mamak Belediyesi ve Lokman Hekim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü İşbirliğiyle Yapılan Toplum Sağlığı Stajı Tamamlandı

Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3. Sınıf öğrencilerimiz Mamak Belediyesinin çok kıymetli katkı ve desteğiyle Toplum Sağlığı stajlarını 8 Aile Merkezinde, 16 farklı eğitim programı gerçekleştirmişlerdir.

18 Temmuz 2022 tarihinde Musiki Muallim Mektebinde toplum beslenmesi mesleki uygulama açılış toplantısı gerçekleştirilmiştir. Lokman Hekim Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Bülent Gümüşel ve Mamak Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Düğmeci’nin açılışını yaptıkları toplantıya Mamak Belediyesi yöneticileri, bölümümüz öğretim elemanları ve öğrencilerimiz katılmıştır. Mamak Belediyesi yöneticileri, toplantıda Belediyenin departmanları ile ilgili bilgilendirmeler yapmışlardır. Başta Mamak Belediye Başkanı Sayın Murat Köse, Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Düğmeci, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Serdar Tuncer olmak üzere, staj sürecimizin her aşamasında Mamak Belediyesi ile koordinasyonumuzu ve iletişimimizi sağlayan Diyetisyen Sümeyye Betül Türk’e, Mamak Belediyesinin aile merkezlerinin yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkürü bir borç biliriz. Katkı ve destekleri bizim için paha biçilemez değerdedir.

Beslenme; toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin artırılması bakımından en önemli parametrelerden biridir. Bu kapsamda, öğrencilerimiz toplum sağlığı stajlarında öğretim elemanlarımızın gözetim ve denetiminde; Mamak Bölgesinde, annelere 0-1 Yaş Çocuk Beslenmesi, Okul Öncesi Dönem (3-6 Yaş) Anne ve Çocuk Beslenmesi, Okul Çağı Çocuklarında Şişmanlığın Önlenmesi, Adölesanlarda Beslenme, Yetişkinlere Sağlıklı Beslenme, Yetişkinlere Sağlıklı Besin Hazırlama Pişirme ve Saklama Yöntemleri, Hipertansiyonda Beslenme, Osteoporozda Beslenme, Diyabette Beslenme, Yaşlılıkta Beslenme, Bağışıklık ve Beslenme, Menapoz Döneminde Beslenme, Gebe ve Emziklilerde Beslenme, İşçi Beslenmesi, Egzersizde Beslenme ve Besin Hijyeni konu başlıklarında 16  Aile merkezinde bölgede yaşayan vatandaşlarımızın yoğun ve interaktif katılımıyla yüz yüze eğitimler vermişlerdir.

Eğitim programlarımızın yanı sıra eğitime katılan vatandaşlarımızın beslenme, besinler, pişirme yöntemleri vb konulardaki bilgileri, uygulamaları da  değerlendirilmiş, soruları yanıtlanmıştır. Yanlış bilgiler ya da uygulamalar, güncel, bilmsel ve kanıta dayalı doğru bilgiler ile değiştirilerek toplumun doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması sağlanmıştır. Bunun yanı sıra eğitim programlarına katılan vatandaşlarımızın, Beslenme Alışkanlıklarının, Fiziksel Aktivite Düzeylerinin ve Yaşam Kalitelerinin Belirlenmesi amacıyla bir anket uygulanmış ve antropometrik ölçümleri (boy, vücut ağırlığı, bel çevresi, kalça çevresi) alınmıştır. Araştırma sonuçları önümüzdeki günlerde Mamak Belediye Başkanlığı ile de paylaşılacaktır.

Mamak Belediyesi ile Lokman Hekim Üniversitesi’nin bu işbirliği ile topluma sağlamış olduğu katkı, toplumsal duyarlılık ve her iki kurum açısından da çok kıymetlidir. Bu işbirliğinin artarak devamınının sağlanması topluma güncel, bilimsel ve kanıta dayalı bilgilerin ilk elden verilmesi, toplum sağlığının korunması, yaşam kalitesinin artırılması ve her iki kurumun toplumsal sorumlulukları açısından son derece önemlidir.