X

دسترسی سریع

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548
Yaşlı Bakımı MENU

Sıkça Sorulan Sorular

ایجاد تاریخ: 11.05.2020

Yaşlı Bakımı Teknikeri kimdir?

Yaşlı bireylerin fiziksel, sosyal, ruhsal yönden bakımlarını karşılayabilen gerekli bilgi, beceri ve değerlere sahip tıbbi ve sosyal hizmet sağlayan kişilere  yaşlı bakım teknikeri denir.

Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Yaşlı Bakımı Programının amacı nedir?

Yaşlı bakım hizmeti konusunda gerekli bilgi, beceri ve değerleri bütünleştirip, özümseyerek; kamu alanı, özel alan ve sivil toplum örgütlerinde yaşlı bakım hizmetini uygulayıcı ve geliştirici niteliğe sahip uzman sağlık teknikerleri yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Yaşlı Bakımı  programına öğrenci kabulü için koşullar nelerdir?

ÖSYM tarafından yapılan YKS sınav sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar kayıt hakkı kazanmış olacaktır.

 

Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Eğitim-Öğretim dili nedir?

Eğitim-öğretim dili Türkçedir ve İngilizce hazırlık sınıfı bulunmamaktadır.

 

Öğrencilerin istedikleri zaman öğretim elemanlarıyla görüşebilmeleri mümkün müdür?

Öğrenciler, istedikleri zaman öğretim elemanlarıyla görüşebilir, onların görüşlerini alabilirler. Her öğrencinin danışman öğretim üyesi; ders seçimleri, stajlar gibi konularda öğrenciye yardımcı olacaktır.

 

Lokman Hekim Üniversitesi Yaşlı Bakımı programı öğrencilerinin staj imkânları nelerdir?

Lokman hekim hastanelerinde staj imkânları mevcuttur.

 

Yaşlı Bakımı programının çalışma olanakları nelerdir?

Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu, belediyeler, hastaneler, sivil toplum kuruluşları ve özel kurumlara bağlı ilgili birimlerde uzman gözetiminde çalışabilmektedir.

 

Yaşlı Bakımı programının mezuniyet koşulları nedir?

Anestezi programda öğrenim gören öğrencilerin, mezun olabilmek için 4.00 üzerinden en az 2.00 Genel Not Ortalamasına sahip olmaları ve öğretim programlarında öngörülen tüm derslerden en az 2.00 notu alarak başarılı olmaları gerekmektedir. Mezuniyet için kazanılması gereken minimum AKTS, 120’dir.

 

Yaşlı Bakımı programından mezun olduktan sonra Dikey Geçiş Sınavı ile hangi 4 yıllık bölümlere geçilebilir?

Geriontoloji, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

 

Lokman Hekim Üniversitesi yaşlı bakımı programı yeterli akademik kadroya sahip midir?

Lokman Hekim Üniversitesi yaşlı bakımı programı ilgili alanlarında deneyimli öğretim elemanlarına sahiptir. Mevcut akademik kadromuz eğitime detaylarıyla hakim olan, eğitim kalitesinin iyileştirilmesi için çaba gösteren deneyimli bir kadrodur.

 

Yaşlı Bakımı programında hangi dersler yer almaktadır?

Programının eğitim esaslarını yaşlının temel özelliklerini ve gereksinimlerini bilme ve bu doğrultuda yaşlının ihtiyaçlarını karşılama becerisi kazanma, aynı zamanda da yaşlıya bütüncül yaklaşabilme yetisi oluşturmaktadır. Bu kapsamda temel tıp bilimleri ve mesleki bilimler derslerinin yanı sıra hastane, huzurevi, yaşlı bakım rehabilitasyon merkezleri, yaşlı gündüz merkezleri ve evde bakım hizmeti veren kuruluşlarda uygulamalar da yapılmaktadır.