X

HIZLI ERİŞİM

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

Dekanın Mesajı

Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2021

Sevgili öğrenciler,

Lokman Hekim Üniversitesi başkentimiz  Ankara”da sağlık temalı üniversite konseptinde, sağlıkla ilgili  beş fakülteyi bünyesinde barındırarak benzeri olmayan bir ilk yaratmıştır.  Bu fakültelerden biri olan Diş Hekimliği Fakültemiz  hızla gelişme yolunda adımlar atmakta ve bizlere haklı bir gurur yaşatmaktadır.

Fakültemizde eğitim beş yıl olup mesleki eğitimin ilk üç yılında öğrenciler temel tıp dersleri ve diş hekimliği teorik derslerinin yanı sıra mesleki becerilerini klinik öncesi uygulama dersleri ile geliştirirler. Klinik öncesi pratik derslerimiz tam donanımlı Protez ve mültidisipliner Fantom laboratuvarlarında yaptırılmakta ve hasta üzerinde yapılacak uygulamalar bire bir klinik şartları sağlanarak simülasyonla öğretilmektedir.   4. ve 5. sınıflar klinik uygulamaların ağırlıklı olarak verildiği sınıflar olup bir hastanın bütün tedavilerinin baştan sona yapıldığı multidisipliner  yaklaşımlar(entegre eğitim)  son sınıf öğrencileri  için söz konusudur.

Fakültemiz , ADEE (Association for Dental Education in Europe) olarak bilinen Avrupa Diş Hekimliği Eğitim Birliği  tarafından üyeliğe kabul edilmiştir. Eğitim modelimiz Avrupa Diş Hekimliği Eğitim Birliği tarafından önerilen ve Avrupa Birliği Ülkelerinde uygulanmakta olan koşulları da yerine getiren bir sistem çerçevesinde düzenlenmiştir. Böylece eğitim-öğretim programında yer alan derslerimiz  Avrupa Birliği Ülkelerinden mezun diş hekimlerinde  olması gereken tüm bilgiler ve yetkinlikleri de içermektedir.

Sevgili diş hekimi adayı arkadaşlarım,   sizin materyaliniz insandır. Bunu hiç aklınızdan çıkarmadan özellikle hasta başı uygulamalarınızda azami itina ile sağduyuyu geliştirmeniz için eğitimde bütün akademik kadromuzla beraber sonsuz çaba sergileyeceğimizden ve bunun takipçisi olacağımızdan emin olmanız gerektiğini  vurgulamak istiyorum.

Eğitim konusundaki hedefimiz,  klasik eğitim dışına çıkarak 21. yüzyıl diş hekimliğine yakışır beş yıllık bir programla son derece donanımlı, güncel teknolojik gelişmelere hâkim, sentez yeteneği yüksek , etik değerlere sahip çağdaş diş hekimleri yetiştirmektir.

Diş hekimliği,   bilim ve sanatı içinde barındıran estetik kavramlarla  yakın ilişkide olan  çok değerli bir meslektir . Günümüzde  dijitalleşme  her tarafa kollarını uzatmakta ve haliyle mesleğimizi de  baş döndürücü bir hızla içine çekmektedir.  Yapılan işlemlerde zaman faktörünü   minimuma indirerek gerek hekim ve gerekse hasta açısından çeşitli rahatlıkları ve kolaylıkları  oluşturan bu uygulamaların eğitsel kısmı  her yönüyle müfredatlarımız arasında yer almaktadır.

Uluslararası alanda kendini kanıtlamış, ileri düzeyde bilgi ve araştırma yeteneğine sahip, sosyal sorumluluk bilinci gelişmiş, diş hekimleri yetiştirmek üzere bilgilerimizi sürekli yenileyerek öğrencilerimize bu aktarımları yapmak  en önemli hedefimizdir.

Fakültemizin yurt dışı öğrenciler tarafından tercih edilmesi her geçen gün artmaktadır. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı öğrencilerine, güçlü bir akademik kadro ile Türkiye’nin en iyi diş hekimliği eğitiminin verilmesi hedeflenmektedir.

Antik Çağ’da yaşamış ve batı tıbbının kurucusu olduğu kabul edilen Hipokrat”ın yeminine sadık diş hekimleri yetiştirmek en büyük ilkemiz olup,  bu yemini ettirerek sizleri uğurlayacağımız eğitim sürenizin sonuna kadar bütün çabamız sizleri çağdaş bilgilerle donatmak ve etik değerlere sahip “Lokman Hekim Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi” mezunu  olmaktan gurur duyan diş hekimleri olarak yuvadan uğurlamaktır.

Bu şerefli ve önemli görevi, üstün sorumluluk  anlayışı içerisinde en iyi şekilde yürüteceğimize inanıyor, bu konuda çabasından kuşku duymadığım  tüm akademik ve idari kadrodaki sevgili mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. LALE KARAAĞAÇLIOĞLU