X

HIZLI ERİŞİM

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

Bölüm Hakkında

Eklenme Tarihi: 26 Mart 2019

Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Üniversitemizin kuruluşu ile birlikte, 2018-2019 eğitim öğretim yılında kurulmuş olup lisans düzeyinde akademik faaliyetlerine başlamış ve ilk öğrencilerini almıştır. Bölümümüz, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Beslenme ve Diyetetik eğitim-öğretim programını tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” ile “Diyetisyen” unvanı alacak olan ve diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanacak, ilk lisans mezunlarını verecektir,

Bölümümüzde 2019-2020 eğitim öğretim yılında Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Tezli Yüksek Lisans  Programıda açılmıştır.Diyetisyen unvanını almış olan, YÖK ve Sağlık Bilimleri Enstitüsükriterlerini başarı ile sağlayan 10 öğrencimiz Yüksek Lisans eğitimlerine devam etmektedirler.  Yüksek Lisans  Programını tamamlayan diyetisyenler Beslenme ve Diyetetik alanında bilim uzmanlığı derecesi alacaklar ve Uzman Dieyteisyen unvanı almaya hak kazanacaklardır.

Üniversitemiz, öğrencilerine sağlık alanında yetkin hale gelmelerini destekleyecek her türlü olanağı sunmaktadır. Öğrenciler son teknolojiyle inşa edilmiş, modern ekipmanlarla donatılmış, multidisipliner laboratuvarlarda eğitim alma şansına sahiptir. Öğrencilerimizin eğitim alanında bir diğer şansı, üniversitemizin bir Üniversite Hastanesi ve iki Özel Hastanenin olmasıdır. Bu varlık, öğrencilerimize, öğrenimlerinin 7.ve 8. yarıyıllarında hastanelerde yapacakları, bilgi ve becerilerinin pekiştirildiği,Klinik Beslenme Uygulamaları ve Toplu Beslenme Sistemleri stajlarını en verimli şekilde yapma olanağı vermektedir.

 

Beslenme ve Diyetetik genç bir bilim dalıdır. Gelişimi,19.yy ortalarına doğru besin analizleri ve besin ögelerinin vücuttaki işlevlerinin tespiti amacına yönelik çalışmalarla beslenme bilimi olarak hız kazanmıştır. Daha sonra, hastalıkların beslenme ile ilgisinin anlaşılması ve hastalıklardan korunmada ve hastalıkların tedavisi sürecinde nasıl bir beslenme uygulanacağının araştırılması sürecinin başlamasıyla, diyetetik bilimi gelişmiş ve bugün artık bütün Dünyada yaygın olarak önemi anlaşılmış bulunan Beslenme ve Diyetetik alanı bir bilim dalı olarak yerini almıştır. Beslenme ve Diyetetik bilimi, Biyoloji, Kimya, Tıp, Ziraat, Gıda Mühendisliği gibi pek çok disiplinle ilişkilidir. Beslenme ve Diyetetik bilim dalındaki çalışmalar,gelişen teknolojinin de etkisi ile 21.yüzyıl başlarında büyük boyutlara ulaşmıştır. Günümüzde Beslenme ve Diyetetik alanında sağlığı geliştirmek, hastalıkları önlemek veya en aza indirmek ve hastalıkların tedavisi konularında sayısız bilimsel araştırma ve yayın yapılmaktadır.

 

Beslenme ve Diyetetik lisans programımız, öğrencilerimizi,beslenme ile ilişkili sağlık sorunlarının giderilmesi için kişiye özel beslenme planlaması yapıp uygulanmasını sağlayan, denetleyen; toplu beslenme yapan kurumlarda görev alıp kurumların yemek planlamasını yapan ve uygulamayı yöneten; hastane ve kliniklerde tedavi gören hastaların tıbbi beslenme tedavisini yöneten; toplumdaki yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi için bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimlerine katkı sağlayan diyetisyenler olarak yetişmesini sağlamak üzere planlanmış ve yürütülmektedir.

Mezunlarımıza daha fazla istihdam yaratabilmek için; öğrencilerimizin, Beslenme ve Diyetetik ve araştırma alanı ile ilgili bilgi teknolojilerini kullanabilen, yaşam boyu öğrenimi ve etik değerleri benimsemiş olarak yetiştirilmeleri göz önünde tutulmaktadır.

Böylesine heyecan verici gelişmeye açık bir bilim dalında böylesine olanaklara sahip olarak öğrenim görmek isteyen, toplum sağlığının geliştirilmesinde bir tuzum olsun diyen ve bunun sorumluluğunu taşıyabilecek olan gençlerin bölümümüzde yer alması bizleri sevindirecektir.

 

Doç. Dr. Ayhan DAĞ

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı