X

HIZLI ERİŞİM

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

Dekanın Mesajı

Eklenme Tarihi: 29 Mart 2019

Lokman Hekim Üniversitesi Aralık 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuş ve kuruluş kararı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Sağlık alanında marka olmayı hedefleyen “sağlık temalı” Üniversitemiz, aslında yeni değil temelini 25 yıllık sağlık alanında hizmet verdiği hastaneleriyle atmıştır. Sağlıkta marka olmayı hedefleyen bir üniversitede de Sağlık Bilimleri Fakültesi olmazsa olmazların arasındadır. Bu bağlamda fakültemiz, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencileri ile eğitime başlamıştır. Sağlık Bilimleri Fakültemiz bünyesinde sağlık hizmetinin yapıtaşlarını oluşturan Beslenme ve Diyetetik, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik Bölümleri ile güçlü bir fakülte idi. Bu sene açılmış olan Ergoterapi, Odyoloji ve Dil ve Konuşma Terapisi Bölümleri ile daha güçlü olarak  2021-2022 Güz döneminden itibaren öğrencilerimizi beklemekteyiz. Bu bölümlerimizin hepsi, alanlarında “yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, ulusal ve uluslararası olarak tanınmış, hızla gelişen öğretim kadrosu” sayesinde öğrenci ve öğrenme merkezli programları ile giderek daha da gelişecektir. Bölümlerimizde 4 yıllık lisans eğitiminin yanında sağlık bilimleri enstitümüzde Beslenme ve Diyetetik, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik lisansüstü eğitimleri de verilmektedir.

Sevgili Diyetisyen, Ebe, Fizyoterapist, Hemşire, Ergoterapist, Odyolog ve Dil ve Konuşma Terapisti adayı arkadaşlarım,

Başkent Ankara’da sağlık alanında öncü olmayı hedefleyerek kurulan Fakültemizde, öğretim kadrosu olarak bizler, sağlık alanında çalışmak isteyen, bireyselleşerek kararlarını daha etkili veren, verdiği kararların sorumluluğunu alan, kolektif düşünen ve mesleki duruşuyla rol modeli olan geleceğimiz siz profesyonelleri yetiştirmek istiyoruz.

Sizler de çağın gereksinimleri ile donanımlı, koruyucu ve tedavi edici felsefesiyle Lokman Hekim Hastanelerimizde uygulama alanı bulup, öğrenmeyi pekiştirerek mesleki yaşamınıza daha bilinçli olarak başlamak istemez misiniz?

Üniversite ortamı bireysel gelişiminizi destekleyen önemli bir fırsat olmakla birlikte, mesleki gelişiminiz için size birçok sorumluluklar da yükleyecektir. Çünkü; birey olmak sorumluluk almayı gerektirmektedir. Bu süreçte sosyal olarak gelişecek, daha da olgunlaşacak, sağlıklı yakın ilişkiler kuracak ve pek çok beceriler kazanacaksınız. Sonuçta kendinizi gerçekleştirmek için, neyin/nelerin size en uygun olacağına karar vereceksiniz. Bu konuda sizlere deneyimlerimizle rehberlik yapacağımıza söz veriyoruz. Yaşam boyu öğrenme felsefesinin de vurguladığı gibi sizden aldığımız geribildirimlerle size verdiğimiz programları ve eğitim yöntemlerimizi sürekli olarak geliştireceğiz.

Siz öğrencilerimiz hayata dair öğretilerin yanında birey, aile ve toplumun sağlığını koruyucu, iyileştirici ve hastalığı tedavi edici ilke ve yöntemleri öğrenerek sağlık ordusunun neferleri olacaksınız. Bunun için bireysel vizyonunuzu geliştirerek yol haritanızı belirleyecek sorumluluklar alacaksınız. Planlı ve doğru çalışma yöntemleri ile hem akademik hem de kişisel yaşamınızdan doyum sağlayacaksınız. Aldığınız eğitimlerle kazandığınız birçok iletişim ve baş etme becerileriyle kendinizi daha iyi tanıyacak ve uygun şekilde ifade edeceksiniz. Bu beceriler kendinize yarar sağlarken, hizmet verdiğiniz sağlıklı ya da hasta bireylere de uygulamalarınızla yansıyacaktır.

Günümüzde; sağlık bilimlerindeki teknolojik gelişmeler, sosyolojik değişimlerin yarattığı yaşam biçimleri toplumlarda sağlık gereksinimlerini de etkilemektedir. Sağlık alanında toplumun gereksinimlerini saptayabilen, gereksinimlere göre tedavi ve bakım hizmetlerini sunabilen, teknolojik gelişmeleri takip ederek bilimsel bilgiyi sürekli olarak güncelleyen, nitelikli insan gücüne olan gereksinim giderek artmaktadır. Aldığınız eğitim ile, bu niteliklere uygun yetişmiş bireyler olarak, “iş arayan değil, tercih edilen kişiler” konumunda olacak, aynı zamanda “Lokman Hekim Üniversitesi mezunu” olmanın gururunu yaşayacaksınız. Sizleri bu gururu yaşamak için Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Bölümlerimize bekliyoruz. Bizler de bu gururu sizlerle birlikte yaşamak için hazırız.

Ülkemizin geleceğini şekillendirmede etkili olacak olan siz öğrencilerimizi var olan potansiyellerini sürekli olarak güçlendirerek, karşılaşılan sorunlar için yapıcı ve yaratıcı çözümler üretebilen, öz güvene sahip başarılı ve mutlu bireyler olarak yetiştirmek öncelikli hedeflerimizdir. Topluma nitelikli ve kaliteli sağlık hizmetlerinin sunulması, iyi yetişmiş sağlık profesyonellerinin takım halinde çalışması ile mümkündür. Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak bu takımın önemli üyelerini yetiştirme görevini üstlenirken siz öğrencilerimizden de yaşamınız süresince toplumsal ve kültürel değerlere önem veren, etik değerlere ve insana saygılı, eleştirel düşünebilen, çözüm üretebilen, araştırıcı ve gelişmelere açık, iyi yetişmiş, geleceğe yön verecek sağlık profesyonelleri olmanızı bekliyoruz.

Zorlu bir süreç sonucunda aramıza katılan ve bizlerle birlikte olan tüm öğrencilerimize hoş geldiniz diyoruz.

Prof. Dr. Fatma Öz

Dekan