X

HIZLI ERİŞİM

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548
Tıp Fakültesi MENU

Dekanın Mesajı

Eklenme Tarihi: 30 Mart 2019

Sevgili Öğrencilerimiz;

Lokman Hekim Üniversitesi (LHÜ) Tıp Fakültesine başlamış olmanızdan dolayı çok mutluyum. Sizlere sunduğumuz ve sunacağımız eğitim ve öğretim faaliyetleri ile akranlarınızdan çok daha farklı ve donanımlı yetişerek dünyanın her yerinde hekimlik mesleğini icra edebilir halde mezun olacaksınız.

1981-1987 yılları arasında tıp fakültesini okudum. O zamandan bu yana tıpta inanılmaz değişimler yaşandı. Fakülte hayatımın başlarında şimdiki bilgi ve tecrübelerime sahip olsaydım günümüzde kendime, aileme, ülkeme ve insanlara çok daha fazla katkılar sağlardım. Edindiğim birikimleri birkaç madde halinde sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk hassas olduğum nokta İngilizce; okuma, yazma, anlama ve konuşma konularında çok iyi hale gelirseniz birçok kapı sizlere açılacaktır. Günümüzde bilgiye ulaşmada ve uluslararası düzeyde kendini göstermede İngilizce, olmazsa olmaz konumda.

İkinci olarak mutlaka bir vizyonunuz olsun. Peki vizyon nedir? Net, açıkça belirlenmiş bir hedeftir, detaylı bir plan yapılarak belirli sürede ulaşılacak hedef. Bu plan mutlaka yazıya dökülmeli, bir vizyon haritası çizilmeli. Bunları gerçekleştirmek için adım adım planınızı uygulayın. Unutmayın vizyonu olmayanlar, hayali olmayanlar birer ölüdür.

Üçüncü olarak inanılmaz sonuçlara ulaşan binde bir kişi olmak istiyorsanız ‘Doğru bir çalışma tarzını’ mutlaka yaşamınıza getirin. Burada kastettiğim hedefe yönelik çok verimli, saf, mükemmel ve doğru, zamanında yapılmış, en yüksek kalitede, odaklanmış bir çalışmadır. Çok çalışın demiyorum, akıllı çalışın ama bıçakları bilemeniz yani dinlenmeniz ve hobilerinizle uğraşmanız da gerekiyor. Bu arada derslere katılmak ve aktif dinlemek akıllı çalışmanın önemli bir parçasıdır.

Dördüncüsü sorumluluk bilincini bu yaşlarda kazanırsanız başınıza gelen sıkıntılarda suçlayacak hiçbir şey bulamazsınız, kendinizden başka. Hayatınızda başınıza gelen herşeyden siz sorumlusunuz. Bu anlayışa sahip bir kişi asla şikayet etmez, başkalarını ve şartları suçlamaz, yapması gerekenleri yapar. Yaşamınızda kişisel sorumluluk almak mutluluk, sağlık, başarı ve kişisel liderlik için temel şarttır. Sorumluluk almak çok zordur, ama o olmadan başarı da mümkün değildir.

Beşinci olarak ‘Evet’ tarzını yani olumlu bir yaklaşım edinmeyi yaşamınızın her anına yansıtın. Tabii bunun için konu ile ilgili kitaplar okuyun ve bunu her gün yapın. Başarı hedeflere ulaşmak anlamına da gelir. Başarılı olmanız başkalarını dinlerken, iletişim kurarken, hastalara hizmet ederken ve işinizi yaparken takındığınız tavra bağlıdır. İş ortamında başarısız olma, büyük oranda olumsuz tutumdan kaynaklanmaktadır.

Yukarıda kısaca bahsettiğim konulara ne oranda bağlı kalınırsa gerçekten zorlu bir tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak kendine güvenen, her konuda donanımlı hekimler olarak fakültemizden mezun olacaksınız. Sizlerin başarısı için elimizden gelen türlü katkıyı sağlamaya söz veriyoruz. Allah yolunuzu açık eylesin, kolaylıklar versin. Sizleri iyi yerlerde görmek bizleri çok mutlu kılacaktır.

Prof. Dr. Metin YILDIRIMKAYA

Dekan