X

HIZLI ERİŞİM

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

AZERBAYCAN TIBB ÜNİVERSİTESİ ZİYARET EDİLDİ

Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2021

Azarbaycan eğitim ataşesi Doç. Dr. Necibe Nesibova’nın organizasyonu ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan sağlık temalı Azerbaycan Tıp Üniversitesini 12-14 Temmuz 2021 tarihleri arasında ziyaret edildi Mütevelli heyeti başkanı Dr. Mehmet Altuğ, üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Bülent Gümüşel, rektör danışmanı ve dış ilişkiler koordinatörü Prof. Dr. Ayşe Karaduman, Eczacılım Fakültesi Dekanı Belma Gümüşel ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Fatma Öz heyette yer aldı.

Ziyaretler Azerbeycan Meclis’inde Sağlık Komisyonu Başkan Vekili Rashad Mahmudov ile ve Kültür Komisyonu Başkanı Milletvekili Ganira Pashayeva ile yapılan görüşmeler  ile başladı. Bu görüşmelerde sağlık mesleklerinin eğitimi, mevzuat ve ortak diploma konusunda atılması gereken adımlar konuşuldu. Her iki milletvekili de Türkiye- Azerbaycan kardeşliği ve iş birliğinin önemine değindi. Dr. Mehmet Altuğ ve Prof. Dr. Bülent Gümüşel  bu işbirliklerinin eğitim alanında daha da gelişmesi için çaba gerektiğinin altını vurguladı. Kültür Komisyonu Başkanı Milletvekili Ganira Pashayeva üniversitemize bir tablo hediye ederek, nezakette bulundu. Önümüzdeki günlerde sayın Paşiyeva Dağlık  Karabağ zaferi konusunda bir webinar ile aramıza katılması konusunda rektörümüz tarafından davet edildi. Kendisi  hem Karabağ, hem de başka konularda da konferanslar verebileceğini memnuniyetle ifade etti.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi rektörü Profesör Dr. Gəray Gəraybəyli’nin heyeti kabulünde, rektör yardımcısı Doçent. Dr. Orxan İsayev, Genel İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Tahir Valiyev, Eczacılık Fakültesi Dekanı, Doç. Dr. Kamandar Yagubov, Halk Sağlığı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Anar Agayev, Farmasötik Kimya Bölüm Başkanı, Prof. Doçent Muşfig Orujov eşlik etti. Her iki rektör de üniversitelerini tanıttıktan sonra lisans ve lisansüstü öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin değişim programları, hizmet içi eğitimler ve araştırma iş birlikleri   konusunda anlaşmaya varıldı.  Özellikle yeni kurulmuş bölümler olan Hemşirelik ve Fizyoterapi – Rehabilitasyon lisans programlarının geliştirilmesi, kuramsal ve uygulamalı eğitim desteği konusunda üniversitemizin destek olması konusunda hem fikir olundu. Toplantının sonunda iki üniversite arasında protokol imzalandı.

Daha sonra Azarbaycan Türk Büyükelçisi Cahit Balcı heyetle birlikte Tıp Üniversitesi rektörü Profesör Dr. Gəray Gəraybəyli’yi makamında kabul etti. Büyükelçi kabulde her iki ülke içinde bu tür işbirliklerinin önemine değinerek her zaman destek olacaklarını bildirdi.

Heyet üniversitenin Diş Hekimliği, Merkezi Klinik, Tedavi Kliniği, Cerrahi Öğretim Kliniği gibi çeşitli kliniklerinde ziyarette bulunarak bilgi aldı. Bu ziyaretler esnasında karşılıklı ihtiyaçlar da dile getirildi.

İki üniversitenin Eczacılık Fakülteleri arasında ayrıca ikili eğitim iş birliği anlaşması Prof. Dr. Tahir Valiyev ile Prof. Dr. Belma Gümüşel tarafından imzalandı.

Heyet ayrıca Azarbaycan ve Türk Şehitliklerini ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu. Haydar Aliyev Müzesi, Dağlık Karabağ zaferi sonrası Ermenistan ordusundan ele geçirilen askeri araçların sergilendiği Ganimetler Parkı’nı ziyaretlerde bulundu.

Azarbaycan Tıp Üniversitesinin eğitim amacıyla kullanıldığı gibi aynı zamanda müze olan normal ve  anormal anatomik yapıların sergilendiği Anatomi müzesindeki ziyaret son derece etkileyiciydi.

Mütevelli heyeti başkanımız Dr. Mehmet Altuğ ve rektörümüz Prof. Dr. Bülent Gümüşel Hazar TV’de canlı yayınlanan bir programa katılarak üniversitemizi tanıttılar.

Her iki üniversitenin ortak görüşü ile gelecekte yapılacak işbirliklerinin ele alındığı ziyaret oldukça verimli ve başarılı şekilde sonuçlandırıldı.

Sizi Arayalım