X

HIZLI ERİŞİM

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİMİZ MAMAK BELEDİYESİ’NİN KATKILARI İLE STAJLARINI TAMAMLADI

Eklenme Tarihi: 6 Eylül 2021

Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3. Sınıf öğrencilerimiz Mamak Belediyesinin çok kıymetli katkılarıyla 20 iş günü süren Toplum Sağlığı stajlarını Mamak Belediyesi ilçe sınırları içinde gerçekleştirmişlerdir.

Staj öncesi 9 Temmuz 2021 tarihinde Mamak Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Düğmeci’nin ve staj sürecinde işbirliği yapılacak Mamak Belediyesi yöneticilerinin de katılımıyla bölümümüz öğretim elemanları ve öğrencilerimizle birlikte online bir tanışma toplantısı yapılmış, staj sürecine ilişkin bilgilendirmeler paylaşılmıştır. Başta Mamak Belediye Başkanı Sayın Murat Köse, Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Düğmeci, Kültür ve Sosyal İşler Genel Koordinatörü Nagihan Çıtak olmak üzere, staj sürecimizin her aşamasında Mamak Belediyesi ile koordinasyonumuzu ve iletişimimizi sağlayan Diyetisyen Sümeyye Betül Türk’e, Mamak Belediyesinin bütün yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkürü bir borç biliriz. Katkı ve destekleri bizim için paha biçilemez değerdedir.

Beslenme; toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin artırılması bakımından en önemli parametrelerden biridir. Bu kapsamda, öğrencilerimiz toplum sağlığı stajlarında öğretim elemanlarımızın gözetim ve denetiminde; Mamak Bölgesinde, 0-1 Yaş Çocuk Beslenmesi, Okul Öncesi Dönem (3-6 Yaş) Anne ve Çocuk Beslenmesi, Okul Çağı Çocuklarında Şişmanlığın Önlenmesi, Adölesanlarda Beslenme, Yetişkinlere Sağlıklı Beslenme, Yetişkinlere Sağlıklı Besin Hazırlama Pişirme ve Saklama Yöntemleri, Hipertansiyonda Beslenme, Osteoporozda Beslenme, Diyabette Beslenme, Yaşlılıkta Beslenme, Bağışıklık ve Beslenme, Menapoz Döneminde Beslenme, Gebe ve Emziklilerde Beslenme, İşçi Beslenmesi, Egzersizde Beslenme ve Besin Hijyeni konu başlıklarında 16  Aile merkezinde bölgede yaşayan vatandaşlarımızın yoğun ve interaktif katılımıyla yüz yüze eğitimler vermişlerdir.

Eğitim programlarımızın yanı sıra eğitime katılan vatandaşlarımızın beslenme, besinler, pişirme yöntemleri vb konulardaki bilgileri, uygulamaları da  konuşulmuş, soruları yanıtlanmıştır. Yanlış bilgiler ya da uygulamalar, güncel, bilmsel ve kanıta dayalı doğru bilgiler ile değiştirilerek toplumun doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması sağlanmıştır.

Mamak Belediyesi ile Lokman Hekim Üniversitesi’nin bu işbirliği ile topluma sağlamış olduğu katkı, her iki kurum açısından da çok kıymetlidir. Bu işbirliğinin artarak devamınının sağlanması topluma doğru bilgilerin verilmesi, toplum sağlığının korunması ve yaşam kalitesinin artırılması ve her iki kurumun topluma karşı sorumlulukları açısından son derece önemlidir.