X

Hızlı Erişim

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

”TÜRK SPORUNDA ANTRENÖRLÜĞÜN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI” PANELİ

Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2019
Lokman Hekim Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi önderliğinde düzenlenen “Türk Sporunda Antrenörlüğün Dünü, Bugünü ve Yarını” isimli panelde konuşan Teknik Direktör Rıza Çalımbay, Türk sporunda başarının sırrının disiplin olduğunu anlattı.

Üniversitemizde Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Feyyaz ONUR ve Vakıf Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Osman TEKİN moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, Halter Federasyonu Başkanı Sayın Tamer TAŞPINAR, Teknik Direktör Sayın Rıza ÇALIMBAY, ISF Atletizm Komite Başkanı ve FİSU Kontrol Komite Üyesi Sayın Nihat DOKER ve Sayın Doç.Dr. Haluk KOÇ katıldı. Panele katılan konuşmacılar, antrenörlük mesleğine ilişkin deneyimlerini üniversite öğrencileriyle paylaştı.

Çalımbay, burada yaptığı konuşmada eğitimin önemine dikkati çekti. Futbol başta olmak üzere Türk sporunun genelinde alt yapı eksikliğinin en büyük problem olduğunu vurgulayan Çalımbay, “Yeterli ve kaliteli alt yapı eğitimini almayan sporcular tam profesyonel olamıyor. Avrupalı sporcular yaptıkları şeyi iş olarak görüyor ve işlerinin gerektirdiğini eksiksiz yerine getiriyor. Bizim de sporu bir iş olarak görüp, ona göre çalışmamız lazım. Disiplin, sporun olmazsa olmazı.” dedi.
Türk antrenörlerinin Avrupalı meslektaşlarından hiçbir eksiğinin bulunmadığını vurgulayan Çalımbay, “Spor camiasında menajerler çok etkili. Türk antrenörlerin yurt dışında görev almamasında da menajerlerin rolü var. Türk takımları, milli takımımız ne kadar başarılı olursa, antrenörlerimizin de önü o kadar açılır. Hepimiz yurt dışında çalışabilecek yeteneğe sahibiz. Yurt dışında çalışmak buradan daha kolay. Çünkü orada herkes işinin gerektirdiği sorumluluğa sahip.” diye konuştu.