X

وصول سريع

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548
MENU

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

تاريخ الإنشاء : 26 June 2019

Öğrenci kontenjanlarınız nelerdir?

Üniversitemiz her bölüm ve programı için farklı kontenjanlar mevcuttur. Bu bilgiye ÖSYM Tercih kılavuzundan da ulaşabilirsiniz.

Lokman Hekim Üniversitesi 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı kontenjanlarımız için tıklayınız.

Öğrenim diliniz nedir?

Üniversitemizde İngilizce programlar hariç öğrenim dili Türkçedir. Üniversitemizde hazırlık sınıfı olmadan ders programlarımıza yerleştirilmiş yoğun İngilizce programı ile öğrencilerimiz “B1” seviyesinde İngilizce ile mezun olmaları hedeflenmektedir.

Eğitim dilinin İngilizce olduğu programlar:

 • Tıp Fakültesi (İngilizce)
 • Eczacılık Fakültesi (İngilizce)

Eğitim Programlarınıza nasıl kayıt olabilirim, kayıt için gerekli bilgiler nelerdir?

Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar/olacaklar Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında; Temel Yeterlilik Testi (TYT), Yabancı Dil Testi (YDT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sonrası ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.

Ön lisans programlarından mezun olanlar/olacaklar ise Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonrası ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.

ÖSYM tarafından belirlenen kayıt tarihleri arasında aşağıda belirtilen belgeler ile üniversitemize kayıt yaptırabilirsiniz:

 • Öğrenim Ücreti Bilgi Formu (Öğrenim ücretinin ödendiğine dair mali işlerden alınmalıdır)
 • Vesikalık Fotoğraf (8 Adet)
 • Lise Diploması (Aslı)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği (e-devlet üzerinden alınabilir)
 • Adres Beyanı (e-devlet üzerinden alınabilir)
 • Adli Sicil Belgesi (e-devlet üzerinden alınabilir)
 • ÖSYM Yerleştirme Belgesi
 • ÖSYM Tercih Formu
 • Sağlık Raporu (İlk ve Acil Yardım programı için)

Öğrenim ücreti miktarını nasıl öğrenebilirim?

Lokman Hekim Üniversitesi 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı öğrenim ücretlerimiz için tıklayınız.

Lokman Hekim Üniversitesi, başarılı öğrencileri, başarı oranlarına göre farklı miktarlarda burslarla ödüllendirmektedir.

Üniversitenizin öğrenim ücretini ödeme koşulları nelerdir?

Eğitim ve öğretim ücreti anlaşmalı bankalar aracılığıyla taksitli olarak tahsil edilebilecektir. Bunun yanında öğretim ücretinin yarısı ilk kayıt sırasında, kalan yarısı da Bahar dönemi ders kayıtları sırasında ödenebilecektir.

Akademik yıl eğitim ücretlerinin belirlenmesi nasıl yapılmaktadır?

TÜFE ve ÜFE oranları dikkate alınmak suretiyle Mütevelli Heyeti tarafından her takvim yılı başında belirlenir ve ilan edilir.

Öğrenim ücretini ödemezsem kaydım silinir mi?

Üniversitemiz Eğitim-Öğretim Yönetmeliğimize göre öğrenim ücretini yatırmayan öğrencinin kaydı silinmez ancak kayıt yenilemesi gerçekleştirilmez.

İzin (Kayıt Dondurma) işlemini en fazla kaç dönem/yıl yapabilirim?

Öğrencilere, kanıtlayacakları önemli nedenlerden dolayı en fazla iki yarı yıla kadar izin verilebilir.

Ders Kaydımı Nasıl Yapabilirim?

İlk yıl otomatik olarak yapılan öğrenci ders kayıtlarımız sonraki yıllarda sistem üzerinden akademik takvimde belirtilen tarih aralıklarında öğrencilerimiz tarafından yapılacaktır.

Üniversitenizin Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) nasıl ulaşırım?

İnternet sayfamızın sol üstündeki hızlı erişim linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. OBS sistemimize “obs.lokmanhekim.edu.tr” adresinden de ulaşabilirsiniz.

Burs olanaklarınız nelerdir, bursluluğun devamı için aranan koşullar nelerdir?

Lokman Hekim Üniversitesi öğrencileri ÖSYS sonucuna göre %100, %50 ve %25 burslu olarak eğitim hakkı kazanırlar. Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs ve indirimler sadece eğitim-öğretim ücretini kapsamakta ve karşılıksızdır. Fakat eğitim yılı bitmesi dahilinde süre uzatılmışsa o yıl belirlenen program ücretinin tamamı alınır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Bursların süresi nedir?

Burslar normal eğitim-öğretim süresince kesilmez. Lokman Hekim Üniversitesi tarafından verilen ÖSYM burs ve indirimleri karşılıksız olup ancak disiplin suçu işlenmesi ve yatay geçiş yapılması durumunda kesilir.

Milli Sporcu Bursları ve Sporcu İndirimleri kimler içindir?

Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi öğrencileri içindir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Burslu olarak yatay geçiş olanağınız var mı?

Lokman Hekim Üniversitesi Öğrenci İşleri Koordinatörlüğünce düzenlenen koşullar dahilinde burslu yatay geçiş olanakları bulunmaktadır.

Yatay geçiş sonrası burslar hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Akademik Başarı İndirimi/Bursunuz var mı?

Lokman Hekı̇m Ünı̇versı̇tesı̇ Burs ve İndı̇rı̇m Yönergesı̇’ne göre (ayrıntılar www.lokmanhekim.edu.tr) Akademik Başarı İndirimi/Bursumuz vardır.

Bu oran 2019-2020 yılı için Mütevelli Heyeti tarafından aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

Her Fakülte/Bölüm öğrencileri için her akademik yılın başında:

 1. ‘ye % 10
 2. ‘ye % 7.5
 3. ‘ye % 5 indirim uygulanır.

Üniversitenizde bölümler arası geçiş var mı?

Öğrencilere, “Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans Ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” ve Üniversite Senatosu tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde kurum içinde aynı düzeyde başka bir bölüme/programa geçmesine olanak sağlanır.

Üniversitede yapılacak stajlar nerelerde yapılacaktır?

Öğrencilerimiz, Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanemiz, Lokman Hekim Akay (afiliye) Hastanemiz, Lokman Hekim Etlik Hastanemiz, Lokman Hekim Üniversitesi Diş Hekimliği Söğütözü Diş Hastanemiz ve Üniversitemiz anlaşmalı kurumu MİA Yaşam Merkezi’nde tüm pratik eğitimleri yapacaklarıdır.

Ayrıca diğer programlarımızın stajları da Lokman Hekim Sağlık Grubu bünyesindeki hastanelerde yapılmaktadır.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümleriniz var mı?

Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük eğitimi bölümümüzde özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılmaktadır.

Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük eğitimi detaylı bilgi için tıklayınız.

Üniversitenizin 2 yıllık ön lisans programları nelerdir?

Üniversitemizin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Programları:

 • İlk ve Acil Yardım
 • Anestezi
 • Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
 • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 • Ameliyathane Hizmetleri
 • Diş Protez Teknolojisi
 • Ağız Ve Diş Sağlığı
 • Eczane Hizmetleri
 • Diyaliz
 • Yaşlı Bakımı
 • Optisyenlik

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Programları detaylı bilgi için tıklayınız.

Üniversitenizde engelli öğrenciler için ne gibi kolaylıklar sağlanıyor?

Eğitim binamızın her katına asansörle ulaşım mevcuttur. Asansörlerimiz komut panelleri, Braille alfabesi ve sesli uyarı sistemi ile desteklenmiş durumdadır. Engelli tuvaletlerimiz her katta mevcuttur. Dersliklerin olduğu katlar, derslikler, ortak kullanım alanları ve konferans salonlarımız engelsiz bir kampüs ortamı sunmaktadır.

Üniversitenizde Çift Anadal, Yandal yapabilir miyim?

İkinci bir lisans diploması almalarına olanak sağlamak üzere devam etmelerine izin verilen eğitim-öğretim programına, “Çift Ana Dal Programı”, başka bir bölüm ya da fakültede, belirli bir alanda bilgi sahibi olmalarına olanak sağlamak üzere, devam etmelerine izin verilen eğitim-öğretim programına “Yan Dal Programı” adı verilir.

Üniversitemizde kayıtlı olduğu programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilere “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri dikkate alınarak, Üniversite Senatosunca kabul edilen Lokman Hekim Üniversitesi “Çift Anadal ve Yandal Lisans Programı Yönergesi” ne göre belirlenen koşulları sağladıkları takdirde, Üniversitemizde yürütülen programlar arasında Çift Anadal ve Yandal yapma imkanı sağlamaktadır.

Çift anadal diploma programı, başarı şartını ve diğer koşulları sağlayan öğrencilerin iki diploma programından eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilmesini sağlamaktadır.

Yandal sertifika programı, bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları taşıması kaydıyla, başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen bir belge (Yandal Sertifikası) alabilmesini sağlamaktadır.

Ek yerleştirme ile üniversitenize kayıt yaptırabilir miyim?

Kayıtlardan sonra Üniversitemizin açık kalan kontenjanlarına, ÖSYM tarafından ilan edilen tarihlerde yine merkezi olarak ek yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır.

Yaz okulunuz var mı?

Üniversitemizde yaz okulu eğitimi şimdilik yapılmamaktadır. Başarısız olan öğrencilerimiz uygun görülen diğer üniversitelerden yaz okulu alabilmektedir. Üniversitemizde bütünleme sınavları mevcuttur.

Üniversitenizde öğrenci değişim programları var mı?

Üniversitemizde uluslararası ve ulusal anlamda öğrenci değişim programları için gerekli başvurular yapılmış olup 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında bu değişimler başladı. Detaylı bilgi için tıklayınız. 

Ulaşım imkanlarınız nelerdir?

Üniversitemiz her türlü ulaşım aracıyla, vakit kaybı yaşanmadan ulaşabileceğiniz mesafede, Ankara’nın ve ihtiyaç olabilecek her türlü sosyal imkânın merkezinde yer almaktadır.

Yemek hizmetinden nasıl yararlanabilirim?

Üniversitemiz yemekhanesinde öğlen yemeği hizmeti verilmektedir. Üniversitemiz tarafından sizlere verilecek olan Öğrenci Kimlik kartlarına para yükleyip kimlik kartınızı kiosk makinasına okutarak yemek hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Yemek hizmeti sadece öğlen yemeğini mi kapsamaktadır?                                         

Evet, şimdilik sadece öğlen yemeği hizmeti verilmektedir.  Yemekhanemiz sizlerden gelecek ihtiyaçlar doğrultusunda diğer öğünleri de kapsayan hizmetler sunabilme imkanına sahiptir.

Öğrenci kimlik kartımı kaybettim. Kartıma tanımladığım para miktarı sıfırlanır mı?

Öğrenci Kimlik kartınızı kaybederseniz sistemde son bakiyeniz kayıtlı olduğundan başvurmanız halinde eski kartınızdan yeni kartınıza bakiyeniz aktarılacaktır.

Yurt olanaklarınız var mıdır?

Üniversitemizin yurdu yoktur. Üniversitemizin anlaşmalı özel yurtları (kız ve erkek) vardır. Öğrencilerimiz istedikleri takdirde devlet yurtlarına da başvurup kabul edildiklerinde buralarda da konaklayabilirler. Anlaşmalı yurtları görmek için tıklayınız.