X

HIZLI ERİŞİM

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

Sıkça Sorulan Sorular

Eklenme Tarihi : 11 Temmuz 2019

“Hemşire” kimdir?

Birey, aile ve toplumun sağlığını koruma, geliştirme ve sürdürmeye odaklı, bireyi biyolojik, psikolojik, sosyal, spritüal ve ruhsal açıdan bütüncül olarak değerlendirip hemşirelik hizmetlerinin planlanması, örgütlenmesi, uygulanması, değerlendirilmesinden ve bu kişilerin eğitiminden sorumlu bilim ve sanattan oluşan bir sağlık disiplinidir.

  • Amerika’da yapılan bir araştırmada hemşirelik tüm meslekler arasında en güvenilir meslek seçilmiştir.
  • DSÖ 2020 yılını “Hemşire-Ebe yılı” olarak ilan etmiştir.

Hemşirelerin görev, yetki ve sorumlulukları nelerdir?

Kanun ve yönetmelik gücüne sahip profesyonel bir ekip üyesi olan hemşirelik mesleğinin detaylı görev, yetki ve sorumluluklarına ulaşabilirsiniz.

Hemşirelerin istihdam alanları nerelerdir?

  • Kamu, üniversite, vakıf, özel hastanelerde klinik hemşiresi
  • Bakım hizmetleri yöneticisi
  • Araştırmacı, eğitimci
  • Sağlıkla ilgili özel firmalarda eğitimci, danışman ve yönetici
  • Yüksekokullar ve fakülteler
  • Aile sağlık merkezleri, okullar, yuvalar, işyerleri
  • Evde bakım hizmetleri, yaşlı bakım merkezleri, huzurevleri
  • Danışmanlık merkezleri

Hemşirelikte lisansüstü eğitime devam etme olanağı var mıdır?

Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliğinde Tezli Yüksek Lisans Programı vardır. Hemşireliğin diğer anabilim dallarında lisansüstü çalışmalar da sürdürülmektedir.

Hemşirelik bölümü hangi puan türünden öğrenci almaktadır?

Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesi altında yer alan Hemşirelik Bölümüne, YKS (Yükseköğretim Kurumları   Sınavı) Sayısal puan türü ile öğrenci kabul etmektedir.

Hemşirelik Bölümü ders içerikleri neleri kapsamaktadır?

Türkiye Yüksek Öğrenim Çerçevesi (TYYÇ) ve Hemşirelik Ulusal Çekirdek Programı (HUÇEP) kapsamında oluşturulmuştur. 4 yıl süren eğitim-öğretim süreci; temel tıp bilimleri ve hemşirelik alanına özgün kuramsal ve uygulamalı dersleri içermektedir.

Hemşirelik bölümü öğrencilerin staj imkânları nelerdir?

Öğrencilerimiz 4 yıllık lisans eğitimleri boyunca hemşirelik mesleği temel dersleri kapsamında (hemşirelik esasları, iç hastalıkları hemşireliği, cerrahi hastalıkları hemşireliği, doğum ve kadın hastalıkları hemşireliği, çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliği, ruh sağlığı ve psikiyatri hemşireliği, halk sağlığı hemşireliği) ders dönemlerinde kamu ve Lokman Hekim Hastaneleri kliniklerinde stajlarını yapma imkanına sahiptirler.

Hemşirelik bölümünde zorunlu yaz stajı var mıdır?

Hemşirelik bölümünde zorunlu yaz stajı uygulaması yoktur.

Hemşirelik Bölümün’ de Çift Ana Dal ve Yan Dal Olanağı var mıdır?

Bölümümüz öğrencileri Sağlık Bilimleri Fakültesinin diğer bölümleri ile (Ebelik vb.) Yan Dal programı mevcut olup  başvuru koşullarını karşıladıkları takdirde yararlanabilir. Bu alanla ilgili duyuru ve yönlendirmeler ders dönemleri içerisinde detaylı bir şekilde yapılmaktadır.

Hemşirelik Bölümü Öğrencileri, öğrenci değişim programlarından (Örn; Erasmus+, vb.) yararlanabiliyor mu?

Üniversitemizde Erasmus+, Farabi, Mevlana değişim programları uygulanmaktadır. Öğrencilerimiz Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliğinden başvuru koşullarını sağladığı takdirde yararlanabilir. Öğrenim ve Staj Hareketliliği ile ilgili detaylı bilgilendirme ve duyurular öğrenim dönemi içerisinde yapılmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi için Üniversitemiz Uluslararası/Dış ilişkiler ofisinden yararlanabilirsiniz

Bölümümüzde Yatay geçiş/Dikey geçiş imkanı var mıdır? Şartları nelerdir?

Bölümümüzde yatay geçiş imkanı bulunmaktadır. Geçiş koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgi yatay geçiş yönergesinde açıkça belirtilmiştir.

Covid-19 döneminde eğitiminizi nasıl sürdürdünüz?

Hali hazırda zorunlu ortak dersler olarak yürütülen Atatürk İlke ve Inkılap Tarihi I-II, Türk Dili I-II ve Bilgi Teknolojileri derslerimiz uzaktan eğitim sistemi ile veriliyordu. Pandemi sürecinde de bütün teorik derslerimiz uzaktan  eğitim sistemiyle öğrencilerimizle buluşmuştur.

 

Lokman Hekim Üniversitesi ile ilgili genel sorularınız için tıklayınız