X

HIZLI ERİŞİM

Söğütözü Mh. 2179 Cd. No: 6
444 8 548

Müdürün Mesajı

Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2020

Sevgili Gençler,

Günümüzde sağlık ve sağlık hizmetleri ile ilgili konuların toplumsal, ekonomik ve siyasi boyutlarının bütün ülkelerde giderek önem kazandığı bilinmektedir. Pandemi ile mücadele ettiğimiz bu günlerde dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlığın önemine ilişkin farkındalığımız artmış ve sağlık hizmetlerinde beşerî ve maddi unsurların değeri daha iyi anlaşılmıştır. Ayrıca bilim ve teknolojideki gelişmeler her alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır. Nicelik ve nitelik olarak personel çeşitliliğinin ve uzmanlaşmanın en yoğun olduğu sağlık sektöründe görev alabilecek teknik bilgi ve beceriye sahip, alanında uzman olan kişilere duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması için insan gücü sağlamada ve üniversitelerimize çok fazla görev düşmektedir. Üniversite; bireylerin kendi ayakları üzerinde durdukları, kendi kararlarını kendileri verdikleri ve en önemlisi de bireylerin hayat sorumluluklarını aldıkları öğrenim kurumları olarak değerlendirilmelidir. Bu süreçte mesleki hayata erkenden adım atmak isteyen ve sağlık sektöründe görev, rol ve sorumluluk almak isteyen gençlerimiz için meslek yüksek okulları büyük bir fırsat sunmaktadır. Mesleki önlisans programları ile 4 yarıyılda sağlanan teorik ve mesleki uygulamalı örgün öğrenim sayesinde bir meslek sahibi olmak isteyen gençlere bir an önce hayata atılıp iş sahibi olmanın fırsatı verilmektedir.

Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunda Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Diş Protez Teknolojisi, Diyaliz, Eczane Hizmetleri, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ve Yaşlı Bakım olmak üzere 10 adet ön lisans programı yer almaktadır.

LHÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Programlarının amacı, sektörün ihtiyacı olan nitelikli ara elemanları sağlık sektörüne kazandırmaktır. 2018 yılında kurulan ve 2019-2020 Akademik Yılı’nda eğitim-öğretime başlayan LHÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, kaliteli ve sağlık sektörü odaklı eğitimi ile mezunlarının sağlık sektörünün en iyi hizmet sunucuları tarafından tercih edilen bir meslek yüksekokulu olma vizyonuyla hareket etmektedir. Özellikle sağlık alanında ön lisans diplomasına sahip olmak isteyen gençlerimiz için LHÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu (SHMYO) tam da aranan niteliklere sahip bir üniversite tercihi olacaktır. LHÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olacak öğrencilerimizin çalışma alanları oldukça geniştir.

Yüksekokulumuz ülkemizin gereksinim duyduğu yenilikçi ve uygulamalı bir eğitim anlayışıyla yaparak ve yaşayarak öğrenme temelli ve mesleki gelişimi merkeze alan çözüm odaklı kaliteli eğitimi hedeflemektedir. Güncel ön lisans programlarımız sağlık alanında ulusal ve uluslararası talep ve fırsatlara odaklıdır. Yüksekokulumuz, dinamik ve nitelikli akademik kadrosu, gelişmiş laboratuvarları, donanımlı ve kaliteli hastaneleri ile staj imkânı ve çeşitli öğrenci aktiviteleri ile öğrenciler için eşsiz bir üniversite deneyimi sağlamaktadır. Öğrencilerimiz örgün öğrenimleri boyunca diledikleri takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile çeşitli lisans programlarına geçiş ve farklı önlisans programlarımızda Çift Anadal (ÇAP) yapabilmektedir. Öğrencilerin gerek bireysel gerekse öğrenci toplulukları aracılığıyla geliştirdiği sosyo-kültürel faaliyetleri desteklenmektedir.

Öğrencilerimizin entelektüel ve sosyal gelişimlerini teşvik etmek ve becerilerini geliştirmek için tasarlanmış programlarımızla, öğrencileri mesleki olarak mükemmel hale getirmekle kalmayıp, alanında liderlik etmek ve etkin sağlık hizmeti sunmak için onları hayata hazırlamaktayız.  Disiplinler arası öğretim, araştırma ve sağlık hizmeti vermeye kendini adamış yetenekli ve nitelikli bir öğretim kadrosu tarafından öğrencilerimizin öğrenimlerini destekliyoruz. Üniversitenin ön lisans deneyimi birinci sınıfta eleştirel düşünme, iletişim ve sosyal sorumluluk alanlarında temel yetkinliklerin geliştirilmesine başlamak için zengin bir temel ile başlar. Yüksekokulumuz sağlık hizmetlerinin temel değerlerine dair güçlü anlayışla donatılmış, yetkin, etik ve hastaların yaşamlarında fark yaratmaya çalışan şefkatli mezunların gelişimini teşvik etmektedir.  Program sorumluları ve yönetimimiz aday ve öğrenim gören öğrencilerimize her zaman rehberlik etmeye, program bilgileri vermeye ve akademik destek sağlamaya hazırdır.

Yüksekokulumuz öğrencilerine eksiksiz ve kusursuz mesleki eğitim vermenin yanı sıra bir birey olmanın esaslarını, nitelikli ve etik ilkelere bağlı bir meslek mensubu olmanın özelliklerini ve kusursuz bir sağlık hizmeti sağlayabilmenin becerilerini sunmaktadır. Sağlık temalı bir ihtisas üniversitesi olan üniversitemizde sağlık bilimleri alanında lisans düzeyinde sağlanan tüm teknik ve akademik imkanlardan hiçbir ayırım gözetmeksizin önlisans öğrencilerimiz de yararlanmaktadır.

Yüksekokulumuz her bir program için mesleki uygulama ve eğitim faaliyetlerine destek sağlayacak alanında öncü sağlık kurumları ile eğitim işbirliği ortaklık programı geliştirmiştir. Bu iş birliği programları ile öğrencilerimizin staj yapması ve mezuniyet sonrası istihdamları için fırsat sağlanmaktadır. Ders içeriklerimiz bu işbirliği yaptığımız kurumlarla birlikte belirlenmekte ve mesleki uygulama derslerini bu kurumlardan sağlanan uzman öğreticiler vermektedir. Ayrıca öğrencilerimize sağladığımız mesleki, sosyal ve etik temelli eğitimler haricinde çeşitli güncel içeriklere sahip, kişisel becerileri ön planda tutan seçmeli dersler ile geniş sosyalleşme imkanları sağlanmaktadır. Bütün bu öğrenim programları ile gençlerimizi nitelikli, donanımlı, özgüvenli, girişken, milli ve manevi değerlerine sahip, insanlara sağlık hizmeti vermeyi gönüllülük esası ile yapan, mesleki sorumluluklarının farkında olan, sevgi, vicdan ve ahlaki duyguları yüksek bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

Sevgili gençler,

Hayatı sizin için yaşanılır kılan tercihlerinizdir. Tercihiz olan ve sonunda yalnızca başarı ile sonuçlanmasını dilediğimiz kariyer yolculuğunuzda size rehberlik etmeye ve sağlık sektörünün aranan meslek mensuplarından biri olarak sizi yetiştirmeye hazırız. Sağlık sektörüne ilgi duyuyor ve sağlık alanında kariyer yapmak ve çalışmak istiyorsanız sağlığa özgü programlarımızdan birini seçerek, Lokman Hekim Üniversitesi ailesine katılmaya ve geleceğin sağlık profesyonelleri arasında yer almaya sizleri davet ediyoruz.

 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü

Prof. Dr. İsmet ŞAHİN